0312 447 43 99 uvcd@uvcd.org.tr

TÖTM’de “Damar Cerrahisi’nde Gri Alanlar” Kongresi

İnönü Üniversitesi’nin ev sahipliğinde “Damar Cerrahisi’nde Gri Alanlar” kongresi düzenlendi. Turgut Özal Kongre Kültür Merkezi’nde yapılan Kongre’ye Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği’ne bağlı üyeler sunumlarını gerçekleştirdi. Kızılay yaptığı konuşmada, “Buradaki Gri Alanlar dediğimiz, Kalp ve Damar Cerrahisi dediğimiz hastalıklarda acaba ameliyat mı yapılsın, girişimsel işlem mi yapılsın ya da medikal tedavisi dediğimiz ilaç tedavisi mi yapılsın konusunda hocalarımız bu oturumda tartışıp ülkemize yeni fikirleri sunacaklar.” dedi.

 

 

Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği ile İnönü Üniversitesi’nin ev sahipliğinde “Damar Cerrahisinde Gri Alanlar” kongresi düzenlendi. Düzenlenen kongreye Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Tankut Akay, Turgut Özal Tıp Merkezi Kalp-Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Erdil, Prof. Dr. Cihangir Kaymaz ile Türkiye’den ve dünyadan konunun uzmanları katıldı.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “Damar Cerrahisi’nde Gri Alanlar konusu bugün ki kongrenin teması. Kalp-Damar hastalıkları en çok görülen hastalıklar grubunda. Kalp-Damar hastalıklar güncel eğilimler, güncel yaklaşımlar nasıl olmalı, dolayısıyla tam da gündem konularımız bunlar. Buradaki Gri Alanlar dediğimiz, Kalp ve Damar Cerrahisi dediğimiz hastalıklarda acaba ameliyat mı yapılsın, girişimsel işlem mi yapılsın ya da medikal tedavisi dediğimiz ilaç tedavisi mi yapılsın. Bu 3 tedavinin acaba daha uygun, daha iyi olduğunu bu 3 unsur değerlendirilerek bir kısım hastaların erken cerrahiye verilmesi sonucu da ortaya çıkabilir. Kalp-Damar hastalıkları tedavilerimizi burada başarılı bir şekilde yapılıyor, Kardiyoloji bölümümüz de burada çok başarılı. Kalp nakli için 3 yıldır uğraşıyoruz, benim Nevzat hocadan isteğim bu kalp naklini gerçekleştirmesi. Belki bir oturumda kalp nakli konusu da tartışılacak. Ama burada mutlaka kalp naklini yapacağız. Ben bunu tüm ekimizden de bekliyorum. Yeni eğilimlerde kalp naklinde çıkan bazı cihazlar kalbi destekleyerek daha uzun süre nakli geciktiriyor veya nakli kısmen bekleten alternatif cihazlar da var, onları da burada uygulayacağız. Somut gelişmeler şöyle, bu konuda önemli bir merhale kaydettik. Bu konuda henüz başvuru aşamasındayız” ifadesini kullandı.

 

Kongrenin amacından bahseden Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Tankut Akay şunları dile getirdi, “ Aslında bunun artmasının sebebi farkındalığının artması. Daha önceden de bu tarz ölümler de vardı ama bunu geç anladık. İnsanların kalplerinde oluşan bir pıhtının beyne gitmesi ve boyun damarında yani şahdamarında oluşan pıhtının kişi felce veya ölüme sürüklemesini daha önce de yaşadık ama bu kadar tanı koyamadık, farkındalık azdı. Bu toplantıların amaçlarından birisi de bu farkındalığı da arttırmak. Bizlerin de görevi bu aşamada her türlü aşamasında uğraşmak.”

Kongre v sahipliği yapan Turgut Özal Tıp Merkezi Kalp-Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Erdil burada yaptığı açıklamada, “öncelikle bu toplantının Malatya’da olmasından çok büyük gurur duyuyorum. Biz İnönü Üniversitesi olarak, etki yıllarda sadece büyükşehirlerde yapılan Kalp ve Damar hastalıkları tedavileri şuan Anadolu’nun her yerinde yapılmakta. Bir de bölgeye hitap etme açısından birçok komplesk Vasküler girişimler çok rahat bir şekilde hastanemizde yapılabiliyor. Sadece Malatya’ya değil, bölgede birçok çevreye de hizmet etmekteyiz. Daha da bunu geliştirmek için çalışıyoruz. Bilimsel anlamda da tabi farklı yerlerde herkes her toplantıya katılamıyor. Amacımız bu konuda yetişen arkadaşlarımıza bilgi vermek, bu tabana yaymak için Malatya ve çevresindeki hekimleri toplayarak bu ürünleri ayaklarına kadar getirmekten gurur duyuyoruz. Şuan ki oturumda da farklı branşlarda meslektaşlarımız var” sözlerine yer verdi.

 

Kaynak: www.malatyasonsoz.com.tr

19. Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi, 10. Fleboloji Kongresi’ni Kıbrıs, Girne’de 26-29 Ekim tarihlerinde başarıyla gerçekleştirdik.
Devamını Oku...

İLETİŞİMDE KAL

İletişim Bilgilerimiz